DUYGUSAL OLGUNLUK..

Duygusal olgunluk bilgelik, değişmezlik ve bağımsızlık durumudur. Bağımsız olarak gözlemci olma sanatı ve becerisi; hayatta hem sosyal ve profesyonel, hem de psikolojik ve duygusal olarak çok gerekli olan, kendiniz ve kişilerarası ilişkilerle ilgili önemli dersler öğrenmenize izin verir.

Duygusal olgunluk, sevgi almak ve yaymak yeteneğinde yatar. Güçlüsünüzdür acımasız değil, dayanıklı ve çetinsinizdir ama zalim değil. Duygusal olgunluk ruhun enerjisinin serbestçe dolaştığı, geliştirilmiş içsel bir durumdur; duygusal blokajlar veya ruhun enerjisinin sızıntısı yoktur.

Duygusal olgunluk demek kişilik özelliklerinizi anlamak, güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek ve onlarla uzlaşmaktır. Bu şekilde, zayıflıklarınız bir dezavantaj veya acı çekme veya üzüntü kaynağı olmaz. Ve güçlü yönleriniz de bir kibir kaynağı olmaz.

Duygusal olgunluk çeşitli projelerde farklı kişilerle veya gruplarla etkileşimle zaman içerisinde elde edilir. Kendimizi insanlardan ayırıp tecrit ederek duygusal olgunlaşma mümkün değildir. Hayatımızdaki tüm unsurlar, karşılaşmalar, faaliyet ve deneyimler duygusal olgunluğu geliştirmek için karşımıza çıkan fırsatlardır. Eğer içsel güce sahipseniz, zorluklara meydan okur, sınırlarınızı aşar ve hayat yolculuğunuzda ileriye doğru adımlar atarsınız. Eğer gücünüz yoksa, zorluklar sizi zayıflatabilir, yanlış veya çaresiz eylemlere, dürüst olmamaya ve acımasızlığa başvurmaya zorlayabilir. Duygusal olgunluk, sizi içsel özgürlük hissine götüren birçok zaferin kazanılması yoluyla ortaya çıkar.

Duygular

Duygu nedir? Gücü olan ve hareket eden bir enerjidir. Etki altında kalmak, duygulanmak ve etkileşimde olduğundan renklenmek ruhun doğasıdır. Duygu ruhun uyarılmaya ve tahrike karşı tepkisidir. Duygusal olgunluk, bu sürecin inceliğini anlamak ve etkilerin tesirini ve iniş çıkışlarımızı en aza indirgemek üzere kendimizi konumlandırmaktır.

İnsanların faaliyet ve davranışlarının ve tüm olayların sadece duyu organlarımızın algısı olduğunu tekrar tekrar onayın ve bunun alıştırmasını yapın. O zaman, bir olay veya davranışla ilgili algınızın hoş veya nahoş, yararlı veya yararsız olmasının size daha az etkisi olur ve hisleriniz üzerindeki tesiri yok olur. Farklı uyaranların tahriki karşısında nötr kalmak, içsel değişmezliğinizi korumanızı ve içsel boyuta dönmenizi kolaylaştırır.

“Duygusal Olgunluk” un Özellikleri

Duygusal olgunluğun bazı işaretleri aşağıdaki gibidir. Kendinizde gözlemleyebileceğiniz his ve durumları tanımlamaktadır. İlerledikçe bu niteliklerin sizde geliştiğini görürsünüz.

Kendine Yetme Hali

Tek başınıza da rahatsınız ve yalnızlık ve terk edilmişlik hissetmiyorsunuz. Size ne olacağı hakkında endişelenmiyorsunuz, kendinize ve tüm durumlarda olumlu sonuçlar olacağına dair inancınız var. Kendinizi başkalarıyla olumlu veya olumsuz şekilde kıyaslamıyorsunuz. Hangi kaynaklara ihtiyaç duyuyorsanız, bunların gerçekten size ulaştığını anlıyorsunuz. Neye sahipseniz onunla, olanla çalışmaya hazırsınız. Uygulanabilir bir denge bulmaya ihtiyacınız var ki, ne sadece gerçekten değişmeye ihtiyaç olan ile yetinmeyesiniz ne de kaynaklarınızı zorlayasınız. İhtiyaç ve açgözlülük arasındaki farka ilişkin sezgisel bir anlayışa sahipsiniz. Herhangi bir zorluğun üstesinden gelebilecek ve en yüksek potansiyelinize ulaşabilecek kapasiteye sahip olduğunuzu hissediyorsunuz çünkü kendinize inanıyorsunuz.

Başkasının İşine Karışmama

Duygusal olarak, başkalarının birbirleriyle olan sorunlarına veya anlaşmazlıklarına karışmıyor veya takılıp kalmıyorsunuz. İki kişi arasındaki anlaşmazlığa karıştığınızda, istenmeyen bir işe karışma durumu yaratırsınız. Sizin üçüncü kişi olarak katılımınız iki birey arasındaki iletişimi ve potansiyel çözümü engeller. Davet edilmediği halde duruma dahil olmak denir buna.

Duygusal olgunluk, karakter kusurlarının bulaşıcı olduğunu ve bu kusurlar üzerinde durmanın onları içinize almanıza neden olacağını bilerek, kusurların ötesine geçen bir tutumdur. Odağınızın en yüksek potansiyel olduğu, saygılı ve kardeşçe bir tutumunuz vardır. İnsanların söylediklerine, kullandıkları ses tonuna tepki göstermezsiniz: kinayeli sözleri içinize almaz veya rahatsız olmazsınız, fakat öz-saygınızı korursunuz. Kaynağını kontrol etmeden duyduğunuz bilgiye göre hareket etmezsiniz. Bunları karşı tarafa aktarmaktan kaçınırsınız, bu başkalarının sorunlarını veya zayıflıklarını dinlemekle elde ettiğimiz bir çeşit güçtür. Bu bir bağımlılıktır. Duygusal olarak olgunsanız, bir kişinin sorununu şefkatle ve öğüt verme veya çözüm bulma arzusu olmadan dinlersiniz.

Vakar

Duygusal olgunluk, sabrın ağırbaşlılığını ve ileri görüşlülüğü içerir. Neyi hak ettiğinizi düşünüyorsanız onu talep etmeye veya dilenmeye eğilimli olmazsınız. Vakar, takdir veya övgüden bağımsız kendi değerinizi bildiğiniz öz-saygıdır. Kim olduğunuzu bilir ve herkesle, eşitleriniz, büyükleriniz ve küçüklerinize güler yüzlü, saygılı ve dost(cana yakın) olursunuz. Öz-saygınızı korur ve haklarınız talep edersiniz. Başkalarının çantalarında, dolaplarında veya ofislerinde olanın üzerinde arzulu gözleriniz olmaz. Vakar, basiretli olmak ve dünyadaki yol yordam ve insanların tarzları hakkında iyi bir anlayışa sahip olmaktır. Sizin örneğinizden birçokları ilham alır. Yüreklerinden gelen gerçek hislerle sizi sever ve saygı duyarlar. Vakar, görünüşü kurtarmaya dair bir kaygı taşımamak anlamına gelir. Yapılmakta olan işlere cömertçe işbirliğinizi ve zaman, enerji ve yeteneklerinizi sağduyuyla verirsiniz.

Ne zaman bir lider rolünü oynamak ve ne zaman izlemek gerektiğini sezgisel olarak bilirsiniz.

Değişmezlik

Duygusal olgunluk hislerinizi yönetme kapasitesini size verir. Başkalarından sempati toplamaya teşebbüs etmezsiniz. Küçük meseleleri de bakış açınız içinde tutarsınız ki sizi üzmesinler. Büyük şokları bile yönetebilecek bir içsel dirence sahipsinizdir. Düşüncenizde net ve proaktifsinizdir. Dingin olursunuz ve bir sonraki adımın ne olması gerektiğine dair iyi kararlar verebilirsiniz.

Kararlılık

Kararlılık, yapmak istediğinizi yapma ve engel veya sorunlardan bağımsız onun gerçekleşmesini sağlama iradesidir. Zorlukları netlik ve dayanıklılıkla karşılarsınız. Seçeneklerinizi dikkatlice gözden geçirir, kendiniz karar verir ve geleceğinizi anlayışla yaratırsınız. Duraksamaksızın doğru olduğuna karar verdiğinizi yaparsınız. Geldiklerinde iyi fırsatları tanır, kararlılıkla hareket eder ve uzun-dönemli kazanç/fayda üretirsiniz. Karakteriniz ve ahlaki değerlere dikkat gösterir ve kendiniz için belirlediğiniz etik politikalarla yaşarsınız.

Alçakgönüllülük

Alçakgönüllülük çoğunlukla alttan almak, yağcılıkla karıştırılır. Kibirli insanlar bu ifadeyi, haklarını savunanları aşağılamak üzere cesaretlerini kırmak için kullanırlar. Duygusal olgunluk bu tür teşebbüslerde otaya çıkar. Kadınlar ataerkil toplumlarda çekingen, iddiasız ve kendini geri planda tutanlar olarak sosyalleşirler. Bu durum onları, öz-saygı geliştirmekten alıkoyar ve öz-saygıyı kibirle eş tutmayı öğrenirler.

Alçakgönüllülük, egonun erime süreciyle yavaş yavaş kazanılır. Gerçek olmakla nitelendirilir. Alçakgönüllü birisi hakikati saygıyla abartma olmaksızın söyler. Alçakgönüllülük varsa, öz-saygı da vardır. Alçakgönüllü birisi sağlam ve samimi inançlarından gelen cesarete sahiptir. Alçakgönüllülük demek hatalarınızı kabul etmek ve onları tekrarlamamak demektir. Tanınma, isim, ün ve zafer aramamak fakat çabalarınızın karşılığının zaman içinde meyve vermesine izin vermek demektir. İyi yaptıklarınız beğenildiğinde, beğeniyi yardım etmiş olanlarla paylaşmak ve tanımaktır.

Temiz ve Net bir Vicdan

Davranışlarınız ve yüzünüz içinizde olup biteni ortaya çıkarır. Temiz bir vicdanınız olduğunda, ilişkileriniz şeffaf ve yaşam tarzınız temizdir. Korkmadan veya arzulamadan yaşarsınız; dürüstsünüzdür, yalan söylemez veya hile yapmazsınız. Eğer prensiplerinize aykırı bir şey yapmaya zorlanır veya çekilirseniz, sizi uyarması için vicdanınıza güvenmek sizin için doğaldır.

Temiz, net bir vicdanı korumanın sonuçlarından birisi, bir yanlış yapılmaktayken veya yapılmışsa onu hemen ayırt edebilmenizdir. Sizi kimse aldatamaz çünkü dürüstlüğünüzün netliğini ve tesirini hissederler. Eğer eleştirilir veya yanlışlıkla suçlanırsanız, öz-saygınızda kalırsınız ve yılmazsınız. Kendinizi savunur, uygun şekilde karşılık verirsiniz ve hakikatin kendini ortaya çıkaracağını bilirsiniz. Kin tutmazsınız ve sizi küçük düşürenleri affetmede cömert olursunuz.

Sevgiler


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Yazar: Nurcan ARI
Merhaba, Yaşam Koçluğu ve Astroloji Doğum Haritası ile ilgili danışmanlık vermekteyim.Konular hakkında daha detaylı bilgi almak veya aklınıza takılan soruları sormak için bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın